Symbols of the city

Герб Києва — геральдичний символ столиці України міста Києва, затверджений рішенням Київської міської ради № 57 від 18 квітня 1995 року.

Опис: срібний Архангел Михаїл із вогняним мечем та щитом із хрестом на синьому щиті.

Download: png png

The history emblem of the city

Найстаріше зображення герба міста Києва в кольорі міститься в гербовнику Конрада Ґрюненберґа з 1480 року.

Раніше появу міського герба пов'язували з отриманням магдебурзького права. За останніми дослідженнями, Київ отримав магдебурзький привілей 1494 року. Проте, дані про герб у цей період були невідомі.

Дослідник київських печаток Кость Антипович датував найдавнішу печатку з гербом міста приблизно 1500 роком. На ній в заокругленому щиті зображено лук зі стрілою (чи двома стрілами), який натягують дві висунуті з хмари руки. Ймовірно, такий герб символізував порубіжне значення Києва, жителі якого постійно захищалися від нападів ворогів, переважно татар. Традиційно куша або лук фігурував у європейській геральдиці як символ диких і войовничих народів, або регіонів де ведеться війна.

В гербовнику Бартоша Папроцького 1578 р. гербом міста Києва був Св. Юрій.

Герб з кушею пробув київським гербом аж до XVIII століття. Його зображення зафіксоване на міських хоругвах XVII століття, що зберігається у Трофейній колекції Військового музею Стокгольма. Хоча у пізньому середньовіччі київським міським гербом була «рука з кушею», гербом Київської землі слугував Архангел. Так, Київське воєводство у складі Речі Посполитої мало такий герб: червоний щит із зображенням срібного ангела з опущеним мечем і піхвами.

1595 року герб міста міг зазнати змін. Саме тоді київський єпископ Ю. Верещинський запропонував проект адміністративної реформи Києва. Місто мало бути роздільний на три окремі самоврядні міста. Для кожного з міст Верещинський запропонував проект герба: для Подолу — витягнута з хмари рука, що тримає королівський скіпетр «замість існуючого варварського лука з двома стрілами»; для нагірної «королівської» частини міста — витягнута з хмари рука, що тримає королівський вінець; для Кудрявськой гори із замком біскупа — в пересіченому щиті вгорі митра, а внизу герб Верещинських. Проектам не призначено було здійснитися.

«Як тебе не любити, Києве мій!» — пісня композитора Ігоря Шамо на слова поета Дмитра Луценка, написана в 1962 році.

З листопада 2014 року офіційний гімн Києва. Вперше вона прозвучала 27 травня 1962 року.

Download: mp3

Text

Anthem by

Download: wmv

History

Пісню про Київ замовили Шамо і Луценку до Дня міста Києва. Вперше вона прозвучала 27 травня 1962 року. Музику Ігор Шамо написав за одну ніч, а вірші до пісні Дмитро Луценко складав майже місяць.

Першим виконавцем пісні став популярний баритон, на ту пору соліст Київського оперного театру Юрій Гуляєв.

Пісню включали до свого репертуару відомі співаки, зокрема, Микола Кондратюк і Дмитро Гнатюк. 2008-го дует «Барселона» після блискучого виконання пісні «Києве мій» отримав «срібло» на конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі.

У 2011-му був виданий альбом українських пісень у виконанні Юрія Мамчука «The Heart of Ukraine», до якого, серед інших, увійшли пісні «Як тебе не любити, Києве мій!», «Рідна Мати Моя», «Дивлюсь я на небо».

2012 року «Укрпоштою» здійснено спецгасіння на художньому немаркованому конверті з нагоди 50-річчя написання пісні «Як тебе не любити, Києве мій».

Download:

Історія прапора міста

Розширений пошук