Кличко та голови більшості депутатських фракцій Київради звернулись до Президента України щодо накладання вето на законопроєкт 5655 про реформування сфери містобудівної діяльності

Tool items

Мер Києва Віталій Кличко та голови більшості депутатських фракцій Київської міської ради звернулись до Президента України щодо накладання вето на проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» (реєстр. номер 5655) та повернення його на доопрацювання до Верховної Ради України.

У зверненні наголошується, що одним з найбільших здобутків України за часи незалежності є реформа з децентралізації. 

Як зазначив мер столиці, голова Асоціації міст України Віталій Кличко: «Сьогодні особливого значення набуває саме розвинене та ефективне міське самоврядування, яке в Україні має славетну історію ще з часів упровадження Магдебурзького права у XIV сторіччі. Натомість, норми ухваленого законопроєкту прямо суперечать основним принципам місцевого самоврядування, позбавляють громади, як повноважень, так і важливих механізмів контролю за містобудівними процесами в містах. А отже – породять хаос і невизначеність, призведуть до численних зловживань та посилення протистояння громади та забудовників, відводячи органам місцевого самоврядування виключно роль спостерігачів у цьому процесі».

Як зазначається у зверненні, прийнята редакція вищезазначеного законопроєкту суперечить задекларованій меті законопроєкту та потребує суттєвого доопрацювання. 

«Прикро спостерігати за тим, як у той час, коли увага всієї світової спільноти прикута до України, деякі законотворчі ініціативи порушують принципи децентралізації та зводять нанівець здобутки реформування місцевого самоврядування у містобудівній сфері – ключовій галузі створення міського середовища, яка безпосередньо впливає на комфорт міст, їх привабливість та візуальну ідентифікацію. Прийнята редакція законопроєкту створює ризики втрати контролю над забудовою міст з боку громади та органів місцевого самоврядування, суттєво порушує авторські права архітекторів», – зазначають підписанти звернення.

Чинною редакцією проєкту знищується ідея електронної системи регулювання містобудування, також він легалізує та стимулює самовільне будівництво. Крім цього монополізується допуск на ринок, а виключно державна функція контролю та нагляду за забудовниками передається приватним компаніям.

Також цей законопроєкт легалізує незаконне будівництво, здійснене до набрання чинності цим проєктом. Окремі положення законопроєкту не узгоджуються з нормами Конституції та законів України, а також не враховують правову позицію Конституційного Суду України, викладену у відповідних рішеннях.

«Законопроєкт не містить передумов для запобігання ризикам зв'язків забудовника та контролюючої його будівництво компанії. Натомість обмежуються можливості нагляду та контролю органів місцевого самоврядування, вводиться моніторинг, який забороняє доступ до об’єктів, фіксацію порушень та припинення незаконного будівництва, створюється новий орган - Містобудівна палата з широкими повноваженнями, які включають виключне право винесення вердиктів щодо правопорушень у містобудівній сфері, що суперечить принципам децентралізації у країні та несе в собі явні корупційні ризики. Окремі положення законопроєкту не узгоджуються з нормами Конституції та законів України, а також не враховують правову позицію Конституційного Суду України, викладену у відповідних рішеннях», – наголошено у зверненні.

Зазначимо, Асоціація міст України та ціла низка інших громадських організацій і засобів масової інформації вийшли із заявою про недоцільність прийняття законопроєкту в чинній редакції та його можливі згубні наслідки для розвитку місцевого самоврядування в цілому і системи містобудування зокрема, а також обов’язкового врахування пропозицій громадськості, що були подані на розгляд профільного комітету Верховної Ради України.

-A A +A

Читайте також

Розширений пошук

  • Про здійснення місцевого запозичення до бюджету міста Києва шляхом залучення кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку у 2024 році
  • Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2024–2026 роки
  • Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 14 грудня 2023 року № 7531/7572 «Про бюджет міста Києва на 2024 рік»
  • Про звернення Київської міської ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо забезпечення гідної оплати праці педагогічним та науково-педагогічним працівникам
  • Про деякі питання, пов’язані із підтримкою суб’єктів господарювання міста Києва на період дії правового режиму воєнного стану
  • Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 07 грудня 2023 року № 7510/7551 «Про затвердження Міської цільової програми сприяння розвитку промисловості, підприємництва та споживчого ринку на 2024 – 2025 роки»
  • Про передачу ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛІКСІ» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування на вул. Гончара Олеся, 4/27 літ. Г у Шевченківському районі міста Києва (498445684)
  • Про поновлення товариству з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЖИТЛОБУДІНВЕСТ» договору оренди земельної ділянки від 09 жовтня 2007 року № 82-6-00450 (зі змінами) для організації будівельних робіт та благоустрою прилеглої території на вул. Василя Тютюнника, 39/2 у Печерському районі м. Києва (631050590)
  • Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:78:093:0303) на просп. Оболонському, буд. 18-А, 18-Б в Оболонському районі міста Києва (356370592)
  • Про надання РЕЛІГІЙНІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ПРЕПОДОБНОГО МЕРКУРІЯ ЧЕРНІГІВСЬКОГО, ІГУМЕНА БРИГИНСЬКОГО КИЇВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) ДЕСНЯНСЬКОГО РАЙОНУ МІСТА КИЄВА» земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування православного храму на вул. Петра Вершигори у